Teknoloji
Trend

Yapay Zeka Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bugünkü yazımızda Yapay Zeka Nedir? ve Nerelerde Kullanılır? Onu ele alacağız. Bugünlerde gelişmekte olan Yapay Zeka nasıl ortaya çıkıyor, nerelerde kullanılıyor hiç merak ettiniz mi? Teknolojiye birazcık bile ilginiz var ise muhakkak merak etmişinizdir.
Yapay Zeka dünyada ve ülkemizde hemen hemen her zaman gündem oluyor. Peki bu kadar tartışmaya gerek var mı? Birçok bilim adamı ve mühendisler Yapay Zeka insanlığı kötü etkileyecek diyor olsa bile bu fikre katılmayan bilim adamları ve mühendisler de var. Bu durumda bilim adamları ve mühendisler resmen ikiye ayrılmış durumda bile diyebiliriz.

İsterseniz ilk olarak Yapay Zeka nedir? Onu yanıtlayalım.

Yapay Zeka; insanın davranışlarına benzer davranma, mantık yürütme, hızlı ve doğru işlem yapabilme, matematiksel ve mantıksal işlemleri yapabilme, konuşma ve ses algılayabilme gibi birçok özelliğe sahip donanım ve yazılım ürünüdür. Yani Yapay Zeka bilgisayarların insan gibi düşünüp davranmasıdır diyebiliriz kısaca.
Yapay Zekaya bir soru sorduğumuzda o sorunun daha önce verilen veya tanımlanan cevaplarının içinden en doğru ve uygun olanını karşımıza çıkartır. O zaman diyebiliriz ki Yapay Zeka insan işlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için geliştirilen matematiksel ve mantıksal bir teknolojidir.

Yapay Zeka İlk Olarak Nerede Ortaya Çıktı?

İkinci Dünya Savaşı sırasından Nazilerin haberleşme ve iletişim amacı ile geliştirdiği bir makine olan Enigma ve Enigma’nın şifrelerini çözmek için bir İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Alan Turing tarafından geliştirilen Christopher isimli makineyi Yapay Zekanın temelleri olarak kabul edebiliriz.
Yapay Zeka isminin ilk olarak ortaya atıldığı yer ise Amerika’nın New Hampshire eyaletindeki yapılan bir konferanstır. Bu konferansta konuşulan konulardan biri de Yapay Zekadır.1997 yılında IBM tarafından geliştirilen bir Yapay Zeka vardır. Bu yapay zekanın adı Deep Blue’dur . Deep Blue satranç oynamak için geliştirilen bir yapay zekadır. Bu Deep Blue isimli Yapay Zeka dönemin usta satranç oyunlarından biri olan Garry Kasparov’u yenerek adını tüm dünyaya duyurmuştur. Bu olay insanları hayretler içinde bırakmıştır. Gelişen olaylardan sonra Yapay Zeka kavramı tam olarak insan yaşantısına girmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün