Teknoloji

Windows10 ‘a Windows95 özelliği geldi.

Microsoft,  Windows 10 için PowerToys ön-izlemesini yayınladı. Windows 95 işletim sistemini kullananların rahatlıkla hatırlayabileceği PowerToys, Microsoft tarafından geliştirilen bir yardımcı sistem programı.

Bu kapsamda Windows 95’in efsane özelliklerinden birisi, yıllar sonra Windows10 ’a döndü diyebiliriz. Windows için açık kaynağa son dönemde büyük bir ağırlık verilmeye başlandı ve bunun meyvelerinden birisi de, PowerToys oldu.

Windows 95 özelliği: PowerToys neler sunuyor?

Yazılımı kullanmak isteyenler GitHub üzerinden ulaşabilir. Yazılım içerisinde barındırdığı FancyZones yardımcı yazılımı ile dikkat çekiyor. İş akışınıza bağlı olarak özel pencere düzeni sağlayan bir pencere yöneticisi görevi görüyor.

FancyZone’u pencereler için kalıplar oluşturarak kullanabiliyorsunuz. Yazılım kurulduktan sonra, ayarlanan alanlara sürüklenen pencereleri otomatik olarak yerleştiriyor ve bu yerlerin dizilimini de değiştirebiliyorsunuz.

Yazılım, GitHub’da bulunduğu için sürekli olarak geliştirilebiliyor. Yapılması planlandığında, kullanıcıların ilgi göstermeyeceği düşünülüyordu. Daha sonra yavaş yavaş ilgi artarak büyüdü ve 4000’den fazla kullanıcı projeye ilgi gösterdi. Şu an yazılım geniş bir kitle tarafından geliştirilmekte.

Yazılım ile ilgili daha fazla bilgi için, Microsoft’un tüm sürümlerini ayrıntılarını Windows Insider blogunda bulabilirsiniz.

Windows10 ve Windows95


Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün